Od poslední velké ekonomické krize uplynulo už více než 10 let a nyní jsme pravděpodobně před dalším velkým propadem ekonomiky.

Jak se minulá krize projevila na realitním trhu? Jak se z historie poučit? A jak zrovna v takovém období vydělat?

Proexportně orientovanou Českou republiku tehdy globální krize silně zasáhla. To způsobilo zvýšení nezaměstnanosti a snížení mezd. Výpadky příjmů způsobily u rodin, které měly hypotéční úvěr, neschopnost splácet a v krajním případě i nutnost nemovitosti prodat. Na realitním trhu najednou bylo hodně nemovitostí k prodeji.

Do té doby ceny nemovitostí poměrně svižně rostly. V roce 2008 ovšem nastal z výše zmíněných důvodů pokles, který přetrval až do roku 2011. Ceny nemovitostí tehdy klesly asi o 15 procent.

Česká národní banka se snažila nastartovat ekonomiku nízkými úrokovými sazbami. V roce 2008 byla základní úroková sazba ČNB na úrovni 3,75 % a postupně klesala až do roku 2012 na úroveň 0,05 %. Hypotéční úvěry se staly po konci finanční krize nejlevnější v historii, když se na konci roku 2016 dostaly úroky hypoték až pod 1,8 %.

Tyto faktory spolu s ekonomickým oživením přispěly k hypotéčnímu a realitnímu boomu ve smyslu zvýšeného zájmu domácností o pořízení vlastní nemovitosti. Češi začali víc než kdy jindy nakupovat nemovitosti, ať už pro své vlastní bydlení nebo kvůli výnosné investici. I tak se ale ceny nemovitostí dotkly úrovně roku 2008 až v roce 2016 a lokality mimo Prahu dokonce až v roce 2017. Spolu se snižující se nabídkou nemovitostí spojenou s pomalou výstavbou nových bytů začalo opět docházet k výraznému tlaku na růst cen nemovitostí. Od minulé finanční krize vzrostly ceny bytů v České republice o neuvěřitelných 50 procent a v Praze pak ještě výrazněji.

Zvyšující se inflace a enormní růst nemovitostí tak donutil ČNB začít zvyšovat úrokovou sazbu a klást další podmínky pro žadatele o hypotéky. Postupně bylo třeba prokázat až 20 % vlastních zdrojů z hodnoty pořizované nemovitosti, maximální výše všech úvěru domácnosti mohly být v objemu 9 ročních příjmů a na splátky úvěrů mohlo jít maximálně 45 % z měsíčního příjmu. Růst cen nemovitostí se ale pořád nedařilo zastavit. Na konci roku 2019 Česká národní banka vydala prohlášení, že jsou byty v ČR nadhodnocené až o 20 procent.

Nyní se nacházíme na počátku další globální ekonomické krize. Nezaměstnanost v USA vyrostla během koronavirové krize na rekordní míru a je nejvyšší od ekonomické deprese ve 30. letech, kdy o práci přišlo 20 milionů zaměstnanců. Zastavení světového průmyslu a obchodu se musí časem projevit i u nás. Podle World Bank by česká ekonomika mohla klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent. Spolu s tím vzroste nezaměstnanost, dojde na snižování mezd a historie se bude opakovat.

I přes to, že ČNB nyní rozvolňuje opatření pro poskytování hypoték, snižuje základní úrokovou sazbu a ruší jeden limit za druhým, banky jsou daleko obezřetnější a naopak nároky na žadatele ještě zvyšují.

Zároveň klesly tržní ceny nájmů. Pronajmout nemovitost je už nyní větší problém, obzvláště pak v Praze, kde najednou prudce vzrostla nabídka nemovitostí původně určených k pronajímání přes Airbnb.

Ceny většiny bytů ale pořád stagnují na svých rekordních maximech. Krize ovšem způsobí zvýšení nabídky nemovitostí, mimo jiné o nemovitosti, jejichž majitelé nebudou schopni splácet závazky kvůli ztrátě zaměstnání nebo snížení svého příjmu. Kombinace snižující se poptávky a zvyšující se nabídky tak určitě povede k poklesu cen. Mnoho realitních makléřů se ale snaží tyto úvahy mírnit, z jejich strany může jít o obchodní tah, aby potenciální zájemce přesvědčili, že nemá smysl čekat s koupí nemovitosti na lepší cenu. Mohlo by to totiž prohloubit ještě více již tolik snížený objem prodejů v posledních měsících.

Ten, kdo zná historii a pamatuje minulou ekonomickou krizi, ale ví, že nakonec dojde i na ceny nemovitostí a propad může být i větší než v roce 2019 ČNB předpovídaných 20 procent. Otázkou pak zůstává, jak dlouho bude cenám trvat, než se vrátí zpět na dnešní úroveň. Opět 9 let jako při minulé krizi? Nyní je tak s velkou pravděpodobností nejlepší a na dlouhou dobu možná poslední vhodný okamžik k prodeji nemovitosti. Alespoň pro toho, kdo chce vytěžit z 8 let soustavného růstu maximum.

Pokud o prodeji nemovitosti uvažujete, ozvěte se nám. Naše divize Rich Life Reality Vám ráda podá pomocnou ruku. Prožijte léto naplno a nechte starosti s prodejem na našich odbornících, kteří mezi prvními v ČR složili státní zkoušku u MMR a získali tak Osvědčení o profesní kvalifikaci. Můžete si být tedy jisti, že Vaše nemovitost bude v rukou pravých profesionálů, kteří Vás celým obchodem provedou s lidským proklientským přístupem.

 

A aby toho nebylo málo, v divizi Private Consulting jsme dokončili hned několik nových projektů, díky kterým můžete i v této době získat s vysokou mírou bezpečí nadstandardní zhodnocení svých úspor, které jsou vzhledem ke klesajícím úrokovým sazbám a rostoucí inflaci ještě více v ohrožení.

GoogleGoogle